Powiatowy Urząd Pracy w Sieradzu, informuje, iż w najbliższych dniach zostaną zamieszczone informacje dotyczące naboru wniosków o udzielenie mikroprzedsiębiorcom pożyczki stanowiącej  wsparcie umożliwiające pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
(na podst.
w art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, z późn. zm.)).

 
O pożyczkę mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy*, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020r.
oraz gdy na dzień 31 grudnia 2019 r. Wnioskodawcy nie dotyczyła żadna z poniższych sytuacji:

a) wysokość niepokrytych strat przewyższała 50 % wysokości kapitału zarejestrowanego (w przypadku spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz  spółki komandytowo-akcyjnej,
b) wysokość niepokrytych strat przewyższała 50 % wysokości jej kapitału według ksiąg spółki (w przypadku spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz spółki cywilnej)
c) spełnione były kryteria kwalifikujące do objęcia postępowaniem upadłościowym.
Wniosek o pożyczkę przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.

Pożyczka udzielana będzie jednorazowo, do kwoty 5 tys. zł, ze stałym oprocentowaniem w skali roku, które wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP.
Rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie następowało po trzymiesięcznym okresie karencji, a okres spłaty pożyczki musi zamknąć się w 12 miesiącach.

Pożyczka wraz z odsetkami będzie umarzana pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29  lutego 2020r.

* mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:  zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro), który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1.03.2020 r.,